Voksen- og efteruddannelse

EVA har fokus på, hvordan tilbuddene for voksen- og efteruddannelse spiller sammen og matcher arbejdsmarkedets behov. Vi undersøger både tilbud for ufaglærte, faglærte og for folk med videregående uddannelse.

I fokus

Inspiration fra fire indsatser:

Bedre til dansk på SOSU

Med afsæt i fire eksisterende indsatser inspirerer dette katalog til, hvordan SOSU-skoler, VUC’er og kommuner sammen kan forbedre dansksproglige færdigheder hos kommende og nuværende SOSU-elever og SOSU-medarbejdere, og på den måde øge muligheden for rekruttering og gennemførelse på SOSU-uddannelserne samt opkvalificering af SOSU-medarbejdere.

Artikel

Hver fjerde ufaglærte har lyst til en erhvervsuddannelse – men kun en halv procent gennemfører årligt

Hver fjerde ufaglært har lyst til at tage en erhvervsuddannelse, mens to ud af tre vurderer, at det vil gavne deres muligheder på arbejdsmarkedet. Men kun en halv procent af de ufaglærte bliver årligt faglærte. Til gengæld er der flere, der tager de kortere AMU-kurser.

Artikel

Under halvdelen af gymnasielærerne efteruddanner sig inden for deres hovedfag

Hver tredje gymnasielærer tager formel efteruddannelse og blandt dem er det lige over halvdelen, der efteruddanner sig inden for et andet fag eller kompetenceområde end deres hovedfag. Samtidig vinder skolebaserede kurser frem til fordel for individuelle kurser. Det viser to EVA-rapporter om gymnasielæreres efteruddannelse.

Bjarke Tarpgaard Hartkopf
Områdechef
Videregående uddannelse

Seneste artikler om voksen- og efteruddannelse

Vis flere

Seneste udgivelser om voksen- og efteruddannelse

Vis flere