Vurdering af uddannelser for udenlandske studerende

Børne- og Undervisningsministeriet (UVM) samt Uddannelses- og Forskningsministeriet (UFM) har bedt EVA om at vurdere ikke-godkendte uddannelser og kurser, der henvender sig til udlændinge, og som udbydes på en offentligt anerkendt uddannelsesinstitution, en statsligt godkendt uddannelsesinstitution under statsligt tilsyn eller en institution, der udbyder undervisning, hvor Uddannelses- og Forskningsministeriet har udpeget minimum et medlem af institutionens bestyrelse.

Her på siden finder du alle EVA's vurderinger og genvurderinger af ikke-godkendte uddannelser og kurser på statslige institutioner. Nedenfor finder du desuden vejledning til at ansøge om en vurdering af en uddannelse. 

Som følge af Udlændingeloven §9 kan udlændinge opnå opholdstilladelse i Danmark, såfremt de er optaget på en uddannelse, som er godkendt af en statslig myndighed, fx af Undervisningsministeriet. Institutioner, der udbyder kurser eller uddannelser, der ikke er godkendt af en statslig myndighed, kan dog få vurderet den faglige kvalitet og det faglige niveau på disse kurser og uddannelser.

Børne- og Undervisningsministeriet (UVM) samt Uddannelses- og Forskningsministeriet (UFM) har bedt EVA om at vurdere disse ikke-godkendte uddannelser og kurser, der henvender sig til udlændinge, og som udbydes på en offentligt anerkendt uddannelsesinstitution, en statsligt godkendt uddannelsesinstitution under statsligt tilsyn eller en institution, der udbyder undervisning, hvor Uddannelses- og Forskningsministeriet har udpeget minimum et medlem af institutionens bestyrelse.

På baggrund af vurderingerne udarbejder EVA vejledende udtalelser, som Styrelsen for International Rekruttering og Integration (SIRI) bruger til at træffe afgørelse om opholdstilladelse til udlændinge.

Her kan du læse mere om, hvilke uddannelser EVA vurderer og hvordan du søger om vurdering af en uddannelse.

EVA skal gennemføre vurderinger af følgende uddannelser og kurser: 

  • Grundskoleforløb og ungdomsuddannelser, der uden godkendelse fra eller anmeldelse til Undervisningsministeriet udbydes på en statsligt godkendt uddannelsesinstitution, der er under statsligt tilsyn.
  • Kurser på folkehøjskoler mv. godkendt efter lov om folkehøjskoler, efterskoler, husholdningsskoler og håndarbejdsskoler (frie kostskoler), som gennemføres uden tilskud, og som er af mindst fire ugers varighed.
  • Videregående uddannelser og kurser, der uden godkendelse fra Undervisningsministeriet udbydes på en statsligt godkendt uddannelsesinstitution under statsligt tilsyn.

Vurderingerne vil tage stilling til, om kurserne eller uddannelserne kan godkendes i forhold til fastsatte, offentlige kriterier og skal opfattes som generel kvalitetssikring af disse kurser og uddannelser. Vurderingerne vil danne grundlag for en vejledende udtalelse fra EVA.

Styrelsen for International Rekruttering og Integration vil anvende vurderingerne, når udlændinge søger om midlertidig opholdstilladelse for at tage en uddannelse i Danmark. 

Vurderingen skal også fungere som forbrugerbeskyttelse over for udenlandske studerende og sikre, at de danske uddannelser, som de udenlandske studerende betaler for, er af tilstrækkelig høj kvalitet. Ligesom de nationalt regulerede uddannelser i Danmark er underlagt national kvalitetssikring, skal kvaliteten også være i orden på de uddannelser, som udbydes som betalingsuddannelser.

Adgangskurser til statsligt godkendte videregående uddannelser skal ikke vurderes af EVA.

Hvis du er tvivl om, hvorvidt en uddannelse eller et kursus skal have en vejledende udtalelse, så henvend dig til Integrationsministeriet eller Undervisningsministeriet, inden du sender en ansøgning til EVA.

Du kan løbende ansøge om at få vurderet kurser og uddannelser.

Perioden fra EVA modtager uddannelsesinstitutionens ansøgning, til vi udarbejder den endelige vurdering og den vejledende udtalelse, kan vare op til syv måneder. Vurderingsprocessens varighed på de syv måneder forudsætter at uddannelsesinstitutionen indsender redegørelsen og fyldestgørende information til EVA til tiden.

En række kriterier danner grundlag for at vurdere de ikke-godkendte uddannelser på statslige institutioner. Du finder dem i konceptet nedenfor. I konceptet kan du også læse om hvordan vurderingen forløber.

Koncept for vurdering af ikke godkendte uddannelser

EVA foretager to typer af vurderinger af ikke godkendte uddannelser og kurser:

Type A. Vurdering af ikke-etablerede uddannelser og kurser
Dette er uddannelser og kurser, der endnu ikke er oprettet, eller som endnu ikke har haft mindst ét gennemløb af studerende. Vurderingen koster kr. 55.000 ekskl. moms (pr. 01.03.2024).

Type B. Vurdering af etablerede uddannelser og kurser
Dette er uddannelser/kurser, der er etableret, og som har haft mindst ét gennemløb af studerende.

Vurderingen betales af kursus-/uddannelsesudbyderen, der får vurderet et kursus eller en uddannelse. Prisen for vurderingen er fastsat, så den dækker EVA’s omkostninger til ekspertgruppe, møde/besøg og udarbejdelse af vurdering og vejledende udtalelse. Vurderingen koster kr. 65.000 ekskl. moms (pr. 01.03.2024).

Du kan løbende ansøge om at få vurderet kurser og uddannelser.

Herunder finder du ansøgningsskemaet i hhv. word- og pdf-format.

Ansøgningsskema til vurdering af ikke godkendte uddannelser og kurser på statslige institutioner

Begge typer vurderinger sker på baggrund af kriterier.

Nedenfor finder du redegørelsen som skal udfyldes og sendes retur til EVA. Redegørelsen indeholder også en vejledning til hvordan du udfylder redegørelsen. Det er redegørelsen der danner grundlag for vurderingen.

Vedledning og skabelon til redegørelse - word

Vedledning og skabelon til redegørelse - pdf

Erika Skov
Konsulent
Videregående uddannelse

Alle vurderinger af uddannelser for udenlandske studerende

Vis flere