Evaluering af prøver i de praktiske/musiske fag: Lærerne oplever, at de bogligt stærke elever klarer sig bedst

02-12-2025
Artikel Grundskole

En ny evaluering af de praktiske/musiske prøver viser, at de bogligt stærke elever klarer sig bedst, at lærere og censorer oplever kravene til teori og praktiske færdigheder forskelligt, og at adgang til faglokaler spiller en væsentlig rolle for elevernes muligheder for at klare sig godt til prøverne.

For de ældste elever i folkeskolen er madkundskab, håndværk og design, billedkunst og musik blevet en fast del af skoleskemaet.

De første landsdækkende prøver i de fire praktiske/musiske fag blev afholdt i skoleåret 2022/23.

EVA har evalueret prøverne med det formål at komme tæt på de erfaringer, som er blevet gjort i praksis med de forholdsvis nye prøver.

Evalueringen bygger på interviews med 16 lærere og 6 censorer på i alt otte folkeskoler. 

De bogligt stærke elever klarer sig bedst

De adspurgte lærere og censorer oplever, at prøverne giver mulighed for, at elever med forskellige forudsætninger kan præstere godt. Alligevel oplever især lærerne, at det er de bogligt stærke elever, som ender med at klare sig bedst.

Selvom prøverne i de praktiske/musiske fag tager udgangspunkt i praktiske elementer, stiller prøverne stadig krav til elevernes argumentations- og refleksionskompetencer. Oplevelsen blandt lærere og censorer er, at det stiller de bogligt stærke elever bedre end de elever, som har sværere ved at sætte ord på det praktiske.

Elevernes forudgående erfaringer og engagement i faget vurderes dog også at have stor betydning for deres udbytte og præstation til prøverne.

Vægtningen mellem det praktiske og teoretiske opleves forskelligt

Lærere og censorer i evalueringen er enige om, at det er godt, at de praktiske/musiske prøver indeholder en teoretisk del.

De ser dog forskelligt på, hvordan teorien skal vægtes i forhold til det praktiske på tværs af de fire prøver.

Især lærerne udtrykker et ønske om, at de praktiske færdigheder skal veje tungest i prøverne - og dermed også i undervisningen - idet de anser dem som de vigtigste for elevernes læring i disse fag. Til selve prøverne kan vægtningen skabe udfordringer i bedømmelsen af eleverne, hvis fx censoren og faglæreren ikke er helt enige, fordi de tolker vurderingskriterierne forskelligt.

Adgang til faglokaler er afgørende

Evalueringen viser, at adgang til gode faglokaler og relevante materialer også opleves at spille en væsentlig rolle for elevernes muligheder for at forberede sig og klare sig godt til prøverne.

Lærerne peger i den sammenhæng på, at forskelle i skolernes fysiske rammer og faciliteter kan stille elever meget forskelligt op til prøverne – fx kan mulighederne for at øve sig i tilstrækkelig grad forud for prøverne variere fra skole til skole.

Relateret indhold

Stine Skaastrup Frydendal
Seniorkonsulent
Grundskole